۰۲۱-۵۴۷۶۴​

۰۲۱-۵۴۷۶۴​

مراحل و نحوه طرح شکایت در دیوان عدالت اداری

برای شکایت از طریق دیوان عدالت اداری مستلزم تقدیم دادخواست است.

اشخاص صلاحیت دار برای اقامه دعوا در دیوان عدالت اداری:

 
مطابق آنچه که در قوانین جمهوری اسلامی آمده است تنها شکایت فردی قابل استماع یعنی شنیدن خواهد بود که طبق مقرره تعیین شده در قانون قادر به انجام شکایت باشد ، یعنی اگر اشخاص حقیقی و حقوقی باشند که ذی نفع در مشکل پیش آمده نباشند حق بیان شکایت در هیچ مرجع قانونی را ندارند ، به عبارت دیگر شخصی امکان مطرح کردن شکایت خود را دارد که به نوعی ذی نفع در موضوع مطروحه باشد که اصطلاحا به آن داشتن سمت در دعوا گفته می شود . 

منظور از سمت در دعوا این است که فردی که تحت عنوان شاکی در پرونده مطرح شده می باشد ، باید دارای سمت قانونی باشد یعنی یا خودش به طور فردی اقدام به اقامه دعوا نماید و یا این که توسط نماینده قانونی خود یعنی وکیل پایه یک دادگستری این کار را انجام دهد چرا که اگر غیر از این باشد دیوان عدالت اداری به آن رسیدگی نخواهد نمود. 

مراحل طرح دعوا در دیوان عدالت اداری:

 در هر دعوایی فرد برای آن که بتواند به آن چه که حق اوست دست پیدا کند باید روندی را مطابق قانون جمهوری اسلامی طی نماید و طرح دعوا در دیوان عدالت نیز به عنوان یک مرجع قضایی از این قاعده مستثنی نمی‌باشد.

ثبت دادخواست دعوا

برای بیان شکایت در دیوان فرد ابتدا ملزم به تقدیم یک دادخواست یا همان ثبت دادخواست با روش های تعیین شده می باشد، این دادخواست باید به زبان رسمی کشور یعنی فارسی باشد زیرا در غیر این صورت اعتباری از دید قانون نخواهد داشت. 

شرایط ثبت دادخواست مطابق قانون آیین دادرسی مدنی باید مورد رعایت واقع شود و اگر این امر انجام نشود ، دادخواست ثبت شده در دیوان ناقص شمرده شده و اخطار رفع نواقض  داده می‌شود.

دادخواست باید شامل چه مشخصاتی باشد

 • مشخصات فرد شاکی
 • مشخصات طرف شکایت
 • مشخصات وکیل ( وجود وکیل در این جا الزامی نیست)
 • موضوع شکایت 
 • شرح شکایت 
 • ادله مورد استناد در طرح دعوا

 ارجاع و رسیدگی 

بعد از آن که دادخواست ثبت شد و نواقض آن در صورت وجود برطرف شد ، شکایت به شعبه مربوطه ارجاع داده می شود و مطابق آن چه که در دیوان آمده است دادخواست های ثبت گشته توسط رئیس و یا معاون او به شعبه ارجاع داده می‌گردد.

بعد از آن که دادخواست ارجاع داده شد، قاضی  شعبه در صورت احراز صلاحیت و تکمیل بودن پرونده، طرف مقابل دعوا را از دعوای مطرح شده آگاه می سازد و طرف مقابل شکایت موظف می‌باشد که در مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ نسبت به پاسخ، اقدامات لازم را انجام دهد و اگر در این مدت کاری انجام نداد این امر مانعی برای رسیدگی محسوب نمی‌شود. 

وکیل پایه یک دادگستری

صدور و اجرای رای 

بعد از آن که شعبه مربوطه و دارای صلاحیت به پرونده به طور کامل رسیدگی نمود و تحقیقات لازمه را برای روشن شدن موضوع انجام داد باید ختم رسیدگی را اعلام نماید و در مدت یک هفته نسبت به انشا حکم اقدام کند .

شعبه دیوان بعد از آن که یک نسخه از حکم را برای طرف مقابل دعوا یعنی محکوم علیه ارسال نمود وظیفه دارد که یک نسخه دیگر را به واحد اجرای احکام دیوان ارسال بکند، در این حالت محکوم علیه باید در مدت یک ماه برای جلب رضایت فرد شاکی و یا اجرای حکم  اقدامات لازم را انجام دهد و نتیجه مربوطه را به واحد اجرای احکام ارسال نماید.

حال اگر موقعیت دیگری مطرح شد و در حالت دیگر محکوم علیه رای را اجرا نکرد، در اینجا اجرای احکام باید موضوع را گزارش کند و شعبه ای که حکم را صادر نموده باید خارج از نوبت به موضوع استنکاف از اجرای حکم رسیدگی نماید و حکم اقتضایی را صادر کرده و بعد پرونده را به واحد اجرای احکام بفرستد، بعد از تعیین مدت برای فرد خاطی او باید به اجرای حکم بپردازد. 

نکته ای که در خصوص بحث شکایت در دیوان وجود دارد بحث رعایت مهلت شکایت می باشد به این صورت که مهلت در نظر گرفته شده برای افراد داخل کشور سه ماه و افراد خارج از کشور شش ماه از تاریخ ابلاغ حکم قطعی مرجع مورد نظر می‌باشد.

هزینه دادرسی در دیوان عدالت اداری

شما به عنوان فردی که می خواهید اقامه دعوا نمایید باید این امر را بدانید که تقدیم دادخواست مستلزم پرداخت هزینه های دادرسی می‌باشد. در این خصوص ماده 19 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مطرح کرده است که هزینه دادرسی در شعب بدوی دیوان مبلغ صدهزار ریال و در شعب تجدید نظر مبلغ دویست هزار ریال می‌باشد. 

در این خصوص نیز تبصره ای مطرح کرده است که بیان می دارد مبلغ اعلام شده در این ماده متناسب با نرخ تورم اعلام شده و توسط بانک مرکزی هر سه سال یک بار به پیشنهاد رئیس دیوان و به تاییده رئیس قوه قضاییه و تصویب هیات وزیران می تواند مورد تعدیل واقع شود.

موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم متشکل از مجموعه ای تخصصی از وکلای به نام و مجرب می باشد که به شما عزیزان در تمامی موضوعات مربوط به دیوان  اعم از تنظیم دادخواست و لوایح مناسب خدمت رسانی خواهند نمود . از آن جایی که دعاوی مربوط به دیوان عدالت به شکل غیرحضوری می باشد، نگارش و تنظیم یک لایحه تخصصی و اصولی از اهمیت زیادی برخوردار است و می تواند شانس موفقیت شما را در پرونده مطروحه بالا ببرد به این جهت به شما توصیه می نماییم با وکیل متخصص مجموعه فرهنگ تفاهم در این خصوص مشاوره داشته باشید.

مشاوره حقوقی وکیل پایه یک دادگستری

میانگین امتیاز این مفاله
5/5

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

17 پاسخ

 1. سلام بزرگواران جانباز ۳۰درصدم مستمری بگیرم سه فرزند دختر دارم بیارتی هم بهم زده و چند جراحی دیگه کردم با مدرک رفتم کمسیون حالت آشتغال ردم کردن عاجزانه کمک میخوام ۰۹۳۸۴۶۵۰۲۱۲

  1. سلام وقت بخیر جهت دریافت مشاوره حقوقی با وکیل متخصص با شما 02154764 تماس بگیرید.

  2. سلام وقت بخیر دوست عزیز اینجا موسسه حقوقی هست و اگر در این باره به مشاوره وکیل متخصص ما احتیاج دارید لطفا با این شماره تماس بگیرید ۰۲۱۵۴۷۶۴ تا شمارو به بهترین شکل راهنمایی بکنند امیدوارم مشکل شما حل شود .

 2. با سلام وخسته نباشی ب ریاست محترم میلاد غافلی هستم از دشت ازادگان وهویزه
  بنده با ۲ مدرک برق صنعتی وبرق Lps دارم
  ولی متاسفانه بیکارم مدارکم ب نماینده مجلس دادم این دو سال وهیچ خبری از نماینده مجلس دشت ازادگان وهویزه نیست لطفآ پیگیری کنید
  با تشکر از شما .
  میلاد غافلی
  فرزند محمد
  تلفن همراه ۰۹۰۱۴۸۱۵۵۰۰
  تلفن همراه ۰۹۳۸۶۳۴۳۰۲۳

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز اینجا موسسه حقوقی هست و اگر در این باره به مشاوره وکیل متخصص ما احتیاج دارید لطفا با این شماره تماس بگیرید 02154764 تا شمارو به بهترین شکل راهنمایی بکنند امیدوارم مشکل شما حل شود .

 3. سلام از دولت محترم در حق بازنشسته تعمیم اجتماعی ظلم فراوانی کرد 27سال ازبند درصدی از حقوق بالا گرفته از حقوق بالا 10درصد داد افرادی درصدی کمی پرداخت کردن 57درصد داده یک مورد تخلف شد تخلف دوم پول سازمان تعمیم اجتماعی نمید وقتی دولت قانون زیر پاه میزارد از مردم که فقیر هستن چه انظار دارید ممنونم از رسیدگی شماها سپاس گزارم

  1. سلام وقت بخیر به منظور شکایت از تامین اجتماعی باید با وکیل دیوان عدالت اداری مجموعه ما مشاوره داشته باشید تا شمارا به بهترین شکل راهنمایی نمایند در این خصوص با شماره 02154764 تماس بگیرید .

 4. سلام علیکم
  اینجانب حدود 5سال است در اداره دامپزشکی کار میکنم و مدارک ایثارگری را تحویل دادم ولی اداره امتناع میکنه که تبدیل وضعیت ایثارگری را اعمال کند و مث یه برده ازم کار میکشن و کل اداره را خودم میچرخونم حدود 5الی 7مسئولیت بزرگ اداره را انجام میدم و بهم احتیاج دارند ولی اداره کل همیشه میگه محدودیت زمانی داره و تو در این محدوده نیامدی چکار کنم به حقم برسم و از زیر بار پیمانکار که باید التماسش کرد حقوق یا بیمه را واریز کند آونم حقوق 5میلیون واسه به نفر متاهل و دو فرزند و این اوضاع گرانی و اقتصادی وحشتناک
  09305750917

  1. سلام وقت بخیر برای دریافت مشاوره رایگان از کارشناس حقوقی با این شماره 02154764 تماس بگیرید.

 5. با سلام واحترام در خصوص احقاق حق وحقوق با توجه به منظم بودن ورود وخروج به علت خرابی دستگاه کارت زن بعد از گذشت هفت ماه علام نمودن کسر حقوق لطفا راهنمایی بفرمایید .

  1. سلام مخاطب گرامی لطفا برای دریافت مشاوره با این شماره 02154764 تماس بگیرید.

 6. باسلام.عزیزان یک نفرمن راراهنمایی کند.که نه خداشاهددیگردارم که بااین هزینه بالاتوان خرج کردن ندارم خداشاهد.من ازیکی ازشعبه های حل اختلافات شکایت دارم چون که دوسال به هرکجافکرکنیدنامه دادم اماچون ازنظراقایون مبلغی نیست پیگیری نمیکندامانمیدانندهمین مبلغ زندگی بنده راباخاک یکی کرده وبرای من که ازنه سالگی که دارم کارمیکنم والان درسن پنجاه سالگ هستم به زمینم زده درباره پرونده ای که پارتی بازی شده که کامل اگرکسی باشه پیگیری کندکامل روشن است ممنونم ازراهنمایی شما

  1. باسلام و وقت بخیر
   شما می‌توانید برای شکایت در دیوان عدالت اداری با وکلای متخصص دیوان عدالت اداری موسسه حقوقی فرهنگ تفاهم به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره داشته باشید جهت مشاوره با شماره 54764-021 تماس حاصل نماید.

 7. اعتراض به کمسیون پزشکی دارم دوبار رفتم برای حالت آشتغال رد کردن

 8. عرض ادب بنده جانباز ۳۰درصدم همسرم ارثی پدرشیش یک پژو ۱۳۸۴ ماشین خرابه میخوام عوض کنم سه تا دختر دارم خودمم مریضم ماشین برای لوکس نیست برای ضروری زندگی هست نه وام کم سودمیدن نه کمک میکنن پس من چکار کنم کمکم کنید

 9. عرض ادب بنده جانباز ۳۰درصدم همسرم ارثی پدرشیش یک پژو ۱۳۸۴ ماشین خرابه میخوام عوض کنم سه تا دختر دارم خودمم مریضم ماشین برای لوکس نیست برای ضروری زندگی هست نه وام کم سودمیدن نه کمک میکنن پس من چکار کنم کمکم کنید ۰۹۳۸۴۶۵۰۲۱۲

 10. عرض ادب بنده جانباز ۳۰درصدم همسرم ارثی پدرشیش یک پژو ۱۳۸۴ ا عوض کنم سه تا دختر دارم خودمم مریضم ماشین برای لوکس نیست برای ضروری زندگی هست نه وام کم سودمیدن نه کمک میکنن پس من چکار کنم کمکم کنید هر چند میدونم قاضی زاده یا اون بالاها زحمت خوندن به خودشونو نمیدن ۰۹۳۸۴۶۵۰۲۱۲

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

چک صیادی

چک صیادی چیست

چک صیادی چیست چک صیادی یکی از مسائلی است که در حقوق ایران مطرح است. این مفهوم به معنای نوشتن چک برای پرداخت هزینه یا قرض به یک فرد در

ادامه‌ی مطلب »

تنظیم قرارداد

درخواست تنظیم قرارداد تنظیم قرارداد چیست قرارداد به توافقی گفته می‌شود که بین دو یا چند نفر، شرکت یا سازمان به منظور تعیین شرایط انجام کارهایی به منظور رسیدن به

ادامه‌ی مطلب »
تنظیم اظهارنامه . تنظیم اظهارنامه مالیاتی . تنظیم اظهارنامه الکترونیکی

تنظیم اظهار نامه

تنظیم اظهارنامه توسط وکیل مالیاتی تنظیم اظهارنامه چیست  تنظیم اظهارنامه در حقوق ایران به عنوان یکی از مسائل حقوقی مهم در امر اجرای مقررات مالی مطرح می‌شود. اظهارنامه به عنوان

ادامه‌ی مطلب »
قاچاق اعضای بدن - وکیل کیفری

قاچاق اعضای بدن

تعریف قاچاق انسان و اعضای بدن یکی از اقدامات ضد حقوق بشری که در جامعه امروز گریبانگیر جامعه جهانی و همچنین کشور ایران می‌باشد مساله قاچاق اعضای بدن انسان است.

ادامه‌ی مطلب »